Żywa Ulica w Kaliningradzie – prezentacja rosyjskich aktywistek
  • W MAL

Słyszeliście o Żywej Ulicy? To pomysł na tworzenie przestrzeni publicznych, które służą ludziom i wprowadzają do miast rozwiązania oparte na codziennych doświadczeniach mieszkańców.

Dzieje się tak dzięki prototypowaniu urbanistycznemu, czyli metodzie wprowadzania tymczasowych rozwiązań w skali rzeczywistej do projektowanej przestrzeni i testowaniu ich razem z mieszkańcami. Do tej pory projekt był realizowany w dużych polskich miastach, jednak w tym roku zadebiutował w miastach mniejszych, ale też wykroczył poza granice naszego kraju! Wszystko to działo się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Właśnie o Żywej Ulicy poza granicami Polski, a nawet Unii Europejskiej opowiedzą Anna Alimpieva i Vera Goshkoderia z Kaliningradu. Aktywistki i organizatorki Festiwalu Interwencji Urbanistycznych w parku-ringu wokół historycznej części miasta “Bсе в парк” opowiedzą one swoją historię i wrażenia z przeprowadzenia pierwszego eksperymentu urbanistycznego Żywa Ulica w Kaliningradzie. Zdradzą jak to jest być jednymi z prekursorek miejskiego aktywizmu w Rosji i z jakimi wyzwaniami się to wiąże.

Skip to content