W świetle kina, czyli rzecz o neonach

Tym razem spotykamy się z Anną Brzezińską-Czerską – kuratorką naszej wystawy “Przekrój kino!”, współautorką projektu diagnozującego sytuację kin tradycyjnych W małym kinie oraz autorką działań skupionych wokół dziedzictwa plastycznego w przestrzeni publicznej takich jak Muszla Bielańska, Neonstory, Bliżej konsumenta, a przede wszystkim – Neony kin. Na co dzień zaś koordynatorką pawilonu Zodiak z ramienia Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Tu jest kino – dumie oznajmiają przechodniom reklamy świetlne. Ale ich funkcja wcale nie sprowadza się do tej czysto informacyjnej. Dowiecie się dlaczego neony tak bardzo zapadają w pamięć, jak powstawały i jak powstają, a także jak wpływają na przestrzeń miast. Przeglądając archiwalne projekty reklam i całkiem współczesne przykłady akcji społecznych wokół nich, zastanowimy się czemu kina przywracają swoje neony lub tworzą nowe na bazie dawnej typografii.

Opowieść rozpocznie historia oryginalnych neonów kin, które prezentujemy na wystawie w Zodiaku. Z pewnością jednak nie ograniczy się tylko do Warszawy.

KIEDY?: 19 maja 2020, 18:00 – 20:00

Skip to content