Spotkanie z Zofią Borzymińską

Zapraszamy na spotkanie z Zofią Borzymińską autorką książki NON TOLERANDIS…? Meandry obecności Żydów w Warszawie u schyłku I Rzeczypospolitej.

Dr Zofia Borzymińska – historyk, filolog, leksykograf, redaktor merytoryczny i językowy; zajmuje się dziejami Żydów w Warszawie w XVIII i XIX wieku oraz szeroko pojętą kulturą żydowską; wieloletni pracownik ŻIH, autorka wielu publikacji.

Książka poświęcona jest niezwykle interesującej kwestii położenia prawnego Żydów w Warszawie, w której formalnie (w związku z przywilejem de non tolerandis Iudaeis) nie wolno im było mieszkać, podejmowanym przez nich działaniom, umożliwiającym omijanie owego prawa oraz założenia własnego osiedla, a także krokom władz miejskich i marszałka wielkiego koronnego, broniących Warszawy przed możliwością ustanowienie tu przez starozakonnych własnego samorządu.

Autorka opisuje też złożone relacje Żydów ze Stanisławem Augustem, magnatami udzielającymi im w jurydykach schronienia, mieszczanami – w czasie pokoju oraz insurekcji kościuszkowskiej i z rosyjskimi władzami okupacyjnymi. Przedstawia niejednoznacznie rysujący się obraz niezwykle ciekawych, a zarazem zawiłych stosunków społecznych, wyznaniowych i kulturowych między wyznawcami judaizmu a pozostałymi mieszkańcami Warszawy.

Spotkanie odbędzie się z udziałem:
prof. Anny Michałowskiej-Mycielskiej
prof. Daniela Grinberga
prof. Elżbiety Wichrowskiej

wstęp wolny

KIEDY?: 15 stycznia 2020, 18:00

GDZIE?: Sala Konferencyjna, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28

Skip to content