Spacer: Muranów osiedle-pomnik. Architektoniczna utopia
  • W MAL

Bohdan Lachert, wybitny polski architekt-modernista, współtwórca awangardowej grupy artystycznej Praesens i członek CIAM chciał, aby na ruinach getta warszawskiego wyrosło nowe osiedle niczym Feniks z popiołów, przypominające całemu światu o tragedii żydowskiej Warszawy.

Jedyny w swoim rodzaju projekt upamiętnienia miał zarówno aspekt praktyczny, jak i metafizyczny. Niestety, historia i wielka polityka częściowo pokrzyżowała zamierzenia twórcy Muranowa Południowego. Spacer prowadzi przez osiedle Muranów Południowy Przedstawia kulisy powstawania projektu, jego modyfikacji, losy zaangażowanych w prace autorów na tle planów powojennej odbudowy Warszawy oraz innych koncepcji odbudowy w powojennej Europie (Hawr, Rotterdam, Berlin).

Wydarzenie jest jedną z atrakcji Święta Muranowa organizowanego oddolnie przez lokalne organizacje, instytucje i kawiarnie.

Spacer odbywa się w ramach projektu „Świetlica Muranów 2.0” współfinansowanego przez m.st. Warszawa.

Sponsorem Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów jest Metro Warszawskie.

Wytyczne COVID-19: W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną związaną z wirusem COVID-19 wymagane jest noszenie maseczek oraz utrzymywanie dystansu społecznego 1,5 m. Przepraszamy za niedogodności.

W związku z ograniczoną ilością miejsc prosimy o potwierdzenie obecności mailowo: info@stacjamuranow.pl

KIEDY?: 19 września 2020, 11:00

GDZIE?: Stacja Muranów, ul. gen. Andersa 13

Skip to content