Spacer: Muralów. Muranowski street art.
  • W MAL

Muranów to największa otwarta galeria malarstwa wielkoformatowego w Warszawie. W ostatnich kilku latach w muranowskich bramach, na murach i w podwórkach pojawiło się kilkanaście murali. Jeśli będą powstawać w dotychczasowym tempie, osiedle ma szansę zdetronizować gdańską Zaspę, najliczniejsze skupisko murali w Polsce.

W odróżnieniu od Zaspy, ze względu na powikłaną i trudną historię miejsca murale na Muranowie mają nie tylko wymiar estetyczny, ale również edukacyjny. Od 2010 roku artyści street artowi stworzyli nową narrację historyczną – na Muranowie znajdują się murale poświęcone m. In. architektowi Bohdanowi Lachertowi, Ludwikowi Zamenhofowi, Januszowi Korczakowi czy Markowi Edelmanowi. Spacer prowadzi szlakiem najważniejszych muranowskich murali, prezentując ich tematykę, kulisy powstawania oraz sylwetki twórców poszczególnych prac na tle historii malarstwa wielkoformatowego w Polsce. Podczas spaceru dowiemy się dlaczego mural Marka Edelmana zmienił swoją lokalizację, który muranowski mural doczekał się hymnu oraz co wspólnego z esperanto mają mistrz Yoda i Clint Eastwood. Przyjrzymy się też muralom jako fenomenom ostatniej dekady – przyczynom ich popularności, kontrowersjom i dylematom, jakie prowokują.

Wydarzenie jest jedną z atrakcji Święta Muranowa organizowanego oddolnie przez lokalne organizacje, instytucje i kawiarnie.

Spacer odbywa się w ramach projektu „Świetlica Muranów 2.0” współfinansowanego przez m.st. Warszawa.

Sponsorem Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów jest Metro Warszawskie

Wytyczne COVID-19: W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną związaną z wirusem COVID-19 wymagane jest noszenie maseczek oraz utrzymywanie dystansu społecznego 1,5 m. Przepraszamy za niedogodności.

W związku z ograniczoną ilością miejsc prosimy o potwierdzenie obecności mailowo: info@stacjamuranow.pl

KIEDY?: 19 września 2020, 13:00

GDZIE?: Stacja Muranów, ul. gen. Andersa 13

Skip to content