Prosto z Węgier – potańcówka i warsztaty z Borsa Együttes

Zapraszamy na węgierski weekend w Chata Numinosum – w programie warsztaty tańców węgierskich i mołdawskich prowadzone przez Węgrów, a także koncert zespołu Borsa együttes – niektórym znanego już z zeszłorocznej edycji naszego Numinosum Festival.

Koncert będzie także stanowił okazję do tańców, zatem można zarówno przyjść na potańcówkę, jak i usiąść i posłuchać wyjątkowej muzyki naszych południowych bratanków.
Zespół przyjeżdża specjalnie do Warszawy dla Was, warto więc skorzystać z tej okazji!

Borsa együttes zagra w składzie:

Katica Manninger – śpiew i taniec
Noémi Réfi – skrzypce
Tóth Olivér Artúr – kobza
Péter Tóth – flety

🎵 O MUZYCE: 🎵
Kapela gra muzykę głównie pochodzącą z Węgier oraz Mołdawii Wschodniej – regionu Rumunii zamieszkanego przez wiele narodowości. Od czasów średniowiecza żyje tu madziarskojęzyczna grupa etniczna Czangów. Mołdawia Zachodnia to kulturowa granica między środkową Europą i Bałkanami. Melodie z tego regionu oddają jego etniczną różnorodność. Tańce mołdawskie przesiąknięte są wielowiekową tradycją, a utrwaliły się w epoce Renesansu; tańczy się je w kołach, liniach i parach.

Na Węgrzech moda na domy tańca rozwinęła się w latach siedemdziesiątych, wraz z ponownym odkryciem zgromadzonego przez badaczy muzyki i tańców folkowych dziedzictwa folklorystycznego, w tym przypadku dotyczącego zarówno muzyki węgierskiej, jak i mołdawskiej. Domy tańca – gdzie wykonuje się tańce i melodie ziem zamieszkiwanych przez Węgrów – są odwiedzane przez coraz więcej osób, tym samym coraz bardziej rośnie popularność tych nietuzinkowych tańców.

Charakterystyczna transowość tańca i żywiołowe melodie wpada w ucho i oko od razu. Warto zapoznać się z węgierską energią na żywo!

🎵 TEMATY WARSZTATÓW: 🎵

1. Mołdawskie tańce w kręgu
Siła płynąca z tańców w kręgu jest wyjątkowa. Poznacie ich dwojakie oblicze – powtarzalne, transowe sekwencje kroków, a także momenty improwizacji, gdzie każdy może poczuć wolność w tańcu.

2. Połączenie w tańcach grupowych
Na drugim warsztacie pójdziemy o krok dalej – nie tylko skupimy się na samym poznaniu kroków, ale i na całej istotnej otoczce, która jest wokół tańca. Poćwiczymy wspólną uważność w tańcu, popracujemy nad połączeniem – siebie i innych tańczących, siebie i muzyki i panującej atmosfery

Oba warsztaty prowadzone będą z muzyką na żywo 🙂

🎵 SZCZEGÓŁY PRAKTYCZNE: 🎵

SOBOTA 10.08
👉 15:00 – 18:00 Warsztaty 1: Mołdawskie tańce w kręgu
👉 20:00 – 23:00 Koncert i potańcówka
👉 23:00 – ? Open session – afterparty

NIEDZIELA 11.08
👉 12:00 – 15:00 Warsztaty 2: Połączenie w tańcach grupowych

KOSZT:
Koncert: 20 zł
Warsztaty 1: 40 zł
Warsztaty 2: 40 zł

Aby nabyć wejściówkę, należy:
👉 Napisać wiadomość na fanpage Chaty “Węgrzy – warsztat1 /warsztat2/ koncert – Imię i Nazwisko”
👉 Przelać kwotę na konto:
Fundacja Ochrony Krajobrazu i Promocji Regionów “NUMINOSUM”:
74 1140 2017 0000 4802 1286 8111
👉 Przelew jest równoznaczny z rezerwacją wejściówki

Jako, że nasza Chata ma dość mocno ograniczoną przestrzeń, obowiązuje zasada “kto pierwszy, ten lepszy”. Nie gwarantujemy, że będą dostępne wejściówki na miejscu przed wydarzeniem, jeżeli wszystkie miejsca zostaną wcześniej wykupione.

Zapraszamy 🙂 

 

Potańcówka- plakat
Skip to content