Stołeczny Konserwator Zabytków zaprasza na spacery i warsztaty, podczas których będzie można poznać historię i tradycję kulturową miasta oraz jego legendy i architekturę. Atrakcyjne zwiedzanie stolicy możliwe jest dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy.

Na początku tego roku Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków rozstrzygnęło konkurs dla organizacji pozarządowych na „Warsztaty dotyczące architektury i zabytków Warszawy”. Z dziesięciu wybranych zgłoszeń projekt fundacji Indygo – Wspieranie Aktywności Twórczej i Kultury pn. „Warszawa moje miasto”, rusza najwcześniej. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale konieczna jest rejestracja. 

Zapisz się na spacer

Spacery Szlakiem zabytków i historii to oferta dla tych, którzy chcą zobaczyć najbardziej atrakcyjne zakątki miasta z zabytkami i śladami sławnych postaci – Fryderyka Chopina, „Lalki” Bolesława Prusa czy Szarych Szeregów. Uczestnicy poznają także dzieje pałaców przy ul. Miodowej i Krakowskim Przedmieściu.

Przewodnicy przybliżą specyficzny klimat dzielnic stolicy – Śródmieścia, Pragi, przemysłowej Woli, Powiśla, Starego Miasta czy Starych Powązek. Jeden ze szlaków poprowadzi po przedwojennej żydowskiej Warszawie.

Spacery Szlakiem legend dla dzieci i młodzieży pokażą Warszawę z perspektywy bajkowych postaci: Warsa i Sawy, Złotej Kaczki, Bazyliszka i Syrenki. Wędrując w poszukiwaniu zagadek, dzieci odwiedzą miejsca związane z duchem Białej Damy i Pana Twardowskiego. Dowiedzą się także, jak król Zygmunt Waza stojący na kolumnie i Chrystus przed kościołem św. Krzyża stoją na straży miasta.

Pierwszy spacer rusza w sobotę, 4 lipca i będzie trwał trzy godziny. W każdym może wziąć udział do 30 osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Udział w warsztatach po rejestracji

Prowadzone są już zapisy na „Warsztaty architektoniczne”, które rozpoczną się 9 i 16 lipca w dwóch grupach – dla dzieci i dla dorosłych.

Ich uczestnicy poznają podstawowe pojęcia i cechy architektury Warszawy oraz będą mieli możliwość zaprojektowania własnych obiektów w realiach istniejącej zabudowy miasta. Projekty wezmą udział w wystawie, a najciekawsze zostaną nagrodzone. Warsztaty odbędą się w pracowni przy ul. Wrzeciono 10 c, na Bielanach.

Zapisy i informacje

Warszawiacy, zainteresowani wzięciem udziału w spacerach i warsztatach, mogą się kontaktować z Fundacją poprzez e-mail ran@fundacja-indygo.org.pl lub pod nr. tel. 506-241-142. Wszystkie informacje znajdują się również na stronie internetowej Fundacji Indygo.

Skip to content