Nazywanie miasta – konferencja naukowa

W poniedziałek i wtorek, 2 i 3 grudnia, (Muzeum Woli, ul. Srebrna 12) zapraszamy do udziału w Nazewniczej Konferencji Naukowej. Uczestnicy rozmawiać będą m.in. o odtwarzaniu danych nazw ulic, miejsc i miejscowości, związkach nazw z topografią oraz kosztach tworzenia nazw miejskich.

Nazwy miejskie należą do tych elementów przestrzeni, które wywołują największe emocje. Nadawanie nazw i ich zmiany, propozycje modyfikacji lub obrona stanu istniejącego jednoczy albo dzieli mieszkańców miasta. Funkcjonalne i społeczne znaczenie nazw w mieście skłania do prowadzenia możliwie otwartej dyskusji o toponimii. Jej efektem powinny być z kolei działania zmierzające do uporządkowanego kształtowania przestrzeni miejskiej, ułatwiającego jej użytkowanie oraz dającego komfort funkcjonowania w mieście nazw. Dialog o nazewnictwie powinien jednoczyć przedstawicieli świata nauki oraz praktyków – wprowadzających i użytkujących nazwy miejskie.

Referaty przygotowane przez specjalistów będą dostępne dla mieszkańców Warszawy bezpośrednio na konferencji (zapraszamy do udziału po wcześniejszym przesłaniu zgłoszenia na adres pawel.weszpinski@muzeumwarszawy.pl) oraz w formie transmisji na profilu facebookowym Muzeum Warszawy.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj.

Skip to content