Najlepsze reportaże nagrodzone

Książka Katarzyny Kobylarczyk „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” została uznana za najlepszy reportaż ubiegłego roku i otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury 11. edycji konkursu wyróżniło też najlepsze przekłady.

Tradycją poprzednich lat było ogłaszanie laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego na uroczystej gali, a spotkania z autorami i autorkami odbywały się podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki. W tym roku sytuacja jest wyjątkowa – z powodu pandemii koronawirusa finał konkursu został przeniesiony do Internetu.

Jury pod przewodnictwem Piotra Mitznera, w składzie: William R. Brand, Julia Fiedorczuk, Abel A. Murcia Soriano, Katarzyna Surmiak-Domańska, i w obecności sekretarza Bożeny Dudko, po długiej dyskusji przyznało Nagrodę za najlepszy reportaż 2019 roku Katarzynie Kobylarczyk za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” opublikowaną w 2019 roku przez wydawnictwo Czarne.

Katarzyna Kobylarczyk stworzyła uniwersalną opowieść o determinacji w poszukiwaniu prawdy i leczeniu zbiorowej pamięci. „Strup” to fascynująca lektura, gdzie koszmar przeplata się z groteską, a rzeczywistość odsłania swój metaforyczny wymiar. Dowód na to, że posługując się wyłącznie faktami, można tworzyć literaturę piękną – brzmi uzasadnienie werdyktu jury. 

Ze względu na bardzo wyrównany poziom tłumaczeń, które znalazły się w finale, w tym roku nie przyznano głównej nagrody dla tłumacza najlepszego przekładu reportażu 2019 roku. Troje tłumaczy otrzymało wyróżnienia:

Irena Kowadło-Przedmojska  za wartki, dynamiczny, efektywny przekład reportażu Larsa Berge „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo” („Vargattacken”), opublikowany przez wyd. Czarne;

Tomasz Pindel – za przekazanie w soczystej polszczyznie potocznego wielogłosu książki Óscara Martíneza „Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą” („Los migrantes que no importan”), opublikowanej nakładem wyd. Post Factum Sonia Draga;

Marek S. Zadura – za sprawne i czujne spolszczenie wojennych opowieści Artema Czecha w reportażu „Punkt zerowy” („Тоczka nul’”), który ukazał się w wyd. Warsztaty Kultury.

Do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono 135 pozycji. Swoje publikacje nadesłało 30 wydawnictw, cztery ze zgłoszonych książek zostały wydane i przysłane przez samych autorów.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, ustanowiona 14 stycznia 2010 r. przez Radę m.st. Warszawy, jest przyznawana najlepszym książkom reporterskim, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema i Olgi Tokarczuk – tłumaczonego polskiego autora.

Miasto Stołeczne Warszawa jest organizatorem i fundatorem Nagrody, konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”, a patronem honorowym jest Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot jest partnerem Nagrody, a patronat honorowy nad tegorocznym finałem objęły ambasady Hiszpanii, Kanady i Szwecji.

Szczegółowe informacje o dotychczasowych nominowanych, laureatach oraz samej Nagrodzie im. R. Kapuścińskiego można znaleźć na stronie Kulturalna Warszawa.

Skip to content