Kultura i Natura | Jak za dawnych Słowian
  • W MAL

Zapraszamy na pokaz kuchni historycznej wraz z prelekcją. Uczestnikom zostaną zaprezentowane techniki gotowania w glinianych garnkach na ognisku. Uczestnicy będą mieć możliwość spróbowania polewki ugotowanej w glinianym garnku, podpłomyków pieczonych na ognisku, sałatki z dzikich roślin jadalnych oraz pieczonych jabłek.

Kuchnia dawnych Słowian do dziś fascynuje i skrywa wiele tajemnic. Każde odkrycie archeologiczne utwierdza nas w przekonaniu, że jedli sezonowo, naturalnie, zdrowo i syto. W kuchni stosowali różnego rodzaju piece, paleniska, nie stronili od wędzenia. Jednak najczęściej, przygotowywali brejki i polewki. Zupa jest podstawą kuchni naszych przodków. Łatwa w przygotowaniu, rozgrzewająca i w dodatku pożywna. Dlatego podczas spotkania spróbujemy ugotowanej w glinianym garnku, jesiennej polewki, podpłomyków.

Spotykamy się w Filii aby przejść na Polanę Opaleń – tam odbędą się warsztaty.

Warsztaty poprowadzi: Katarzyna Miłochna Mikulska.

Zielarka– praktyk, animatorka kultury, pedagog. Właścicielka firmy edukacyjnej W Miejskiej Kniei Katarzyna Mikulska działającej od 2013 roku. Naucza o dzikich roślinach jadalnych oraz o medycynie ludowej. Współpracuje (od 2015 r) z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym oddział Grodzisko Żmijowiska gdzie w ramach archeologii doświadczalnej zgłębia jakie rośliny jedli nasi Przodkowie, jak je przechowywali oraz jaki miały wpływ na ich zdrowie. Prowadzi projekt Szkoła Rzemiosła Leśnego, w którym pokazuje jak w zgodzie z naturą można spędzić wolny czas a nawet zacząć żyć na stałe.

Współautorka takich książek jak: Kuchnia Survivalowa. Gotowanie w terenie bez ekwipunku cz. 1 i cz. 2, Zdrowie z natury. Kawy i herbaty z łąk i lasów oraz autorka najnowszej książki pt. Odporność z natury.

Wydarzenie realizujemy we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Bielany i Fundacją Life Change. 

wstęp nieodpłatny – zapisy: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/25372

KIEDY?: 24 października 2020, 12:00

GDZIE?: Bielański Ośrodek Kultury – Filia Estrady 112, ul. Estrady 112

Skip to content