Fakty i mity o wykroczeniach | webinarium

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Bemowskich Spotkań Kryminalistycznych! Tym razem tematem spotkania będzie ta gałąź prawa karnego, która codziennie jest blisko nas. Bo kto z nas nigdy nie popełnił czynu zabronionego… jakim jest wykroczenie?

Przejście przez jezdnię na czerwonym świetle, parkowanie samochodu w miejscu objętym zakazem czy wyrzucenie na chodnik drobnego papierka mogą zdarzyć się nawet najbardziej szanującym przepisy prawa osobom. Popełnienie wykroczenia wiąże się nieodłącznie z kontaktem sprawcy z policją czy organami wymiaru sprawiedliwości. Wówczas pojawiają się pytania: czy na pewno zostałem ukarany słusznie? Czy nie naruszono moich praw?
W dobie społeczeństwa informacyjnego próby odpowiedzi na te pytania podejmowane są na tyle szybko, że sprzyja to tworzeniu się prawych mitów. Na kolejnym spotkaniu w Dwóch Jelonkach przyjrzymy się im wnikliwie i postaramy sprawdzić ich prawdziwość. Wyjaśnimy, jak działa prawo wykroczeń i przyjrzymy się najczęstszym błędom myślowym powielanym w sieci i innych źródłach, które owocują nieprawidłowym rozumieniem przysługujących nam uprawnień i czynią spotkania z policjantami czy sądem niekomfortowym doświadczeniem.

Czym tak naprawdę jest mandat karny i czy można się od niego „odwołać”?
Jakie prawa ma wobec nas interweniujący policjant, a jakie strażnik miejski albo kontroler biletów i do czego jesteśmy zobowiązani wobec nich?
Co zrobić, gdy dostaniemy wyrok nakazowy w sprawie o wykroczenie?
Czy można: pić piwo na balkonie, parkować na zeschniętej trawie, puszczać ratlerka luzem w lesie, nosić ze sobą wytrychy albo scyzoryk?
Na te i inne wykroczeniowe pytania postaramy się odpowiedzieć. Zapraszamy!

Informacja o Prelegencie:
Daniel Bracanović – asystent sędziego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się prawem karnym oraz prawem wykroczeń, a także kryminalistycznym badaniem przyczyn wypadków górskich oraz prawnymi aspektami aktywności człowieka w górach. Jest autorem pracy pt. „Kryminalistyczne i prawne aspekty wypadków śmiertelnych na terenach górskich”, wyróżnionej w konkursie Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego im. Prof. Tadeusza Hanauska na pracę roku z dziedziny kryminalistyki.

Projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego w Warszawie finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

Webinarium dostępne będzie na fanpage’u Bemowskiego Centrum Kultury.

KIEDY?: 16 lipca 2020, 18:00 – 21:00

Skip to content