Dzień Ziemi ze Skarabeuszem

Skarabeusz w starożytnym Egipcie był symbolem odrodzenia boga słońca, pieczęcią faraonów, negocjatorem dobrych i złych uczynków po śmierci, m.in. dlatego Tutanhamona znaleziono ze skarabeuszem na sercu. Dziś jest dla nas nieznany i dziwny – jak migrant lub zdjęcie, którego nie rozumiemy, obcy symbol wartości, które dawno przeminęły. Czy w epoce antropocenu, jest miejsce dla Skarabeusza? Czy też rozdepczemy go jak niepotrzebnego owada?

PLAN WYDARZENIA:

10.00 – 13.00 Przesłanie Skarabeusza. Działanie artystyczne w przestrzeni miejskiej: rzeźba z recyklingu. Akcja odbędzie się z udziałem młodzieży warszawskich szkół podstawowych. Rzeźbę będziemy tworzyć w ogródku przed Rotacyjnym Domem Kultury.

12.00 Obrazy współczesnego świata. Prezentacja multimedialna Pokażemy ok. 40-tu fotografii, pochodzących z otwartych zasobów internetowych i z licencją creative commons. Zdjęcia przedstawiają najważniejsze wyzwania współczesności: zaopatrzenia ludzkości w żywność i energię, ochronę zasobów wodnych i życia na planecie czyli przyrody, a także pokazują oblicza bulimicznej konsumpcji, eksploatacji zasobów oraz urbanizacji. Jak zmieniać świat, żeby nie stanąć w obliczu ogromnego kryzysu uchodźców klimatycznych? Każdy obraz jest przekazem. RDK, sala ekspozycyjna.

13.00 Wernisaż wystawy. Skarabeusz i Cztery żywioły – strategie przetrwania. Cztery żywioły: woda, powietrze, ziemia i ogień: są wszystkim co posiadamy. Jak je chronić? Na wystawie zobaczymy rezultaty pracy warsztatowej uczestników projektu, którzy szukali odpowiedzi na pytania: Co to za wiedza, która pozwoli nam przeprowadzić transformację współczesnego świata? Jak dalej żyć, by nie zniszczyć doszczętnie Ziemi? Czy przetrwamy bez wartości duchowych i kultury?
RDK sala ekspozycyjna.

17.00 Finisaż działania artystycznego w przestrzeni miejskiej kultury pt.: Skarabeusz i Cztery Żywioły

KIEDY?: 22 kwietnia 2020, 10:00 – 18:00

GDZIE?: Rotacyjny Dom Kultury Jazdów, ul. Jazdów 3/18

Skip to content