Debata Obywatelska | Centrum Edukacji Historycznej – Polska kultura folwarku | online

Centrum Edukacji Historycznej Wolskiego Centrum Kultury zaprasza na rozmowę z Adamem Leszczyńskim, autorem „Ludowej Historii Polski”. Rozmowę poprowadzi Radosław Korzycki.

Opowieść o tym, co zostało w polskiej pamięci zakłamane, albo z niej wyparte. To historia 90 procent Polaków — ubogich i niewykształconych, tych, którzy mieli ciężko pracować i słuchać narodowych elit — od początku Polski, aż do czasów współczesnych.

Głównym przedmiotem książki jest władza — władza tych, którzy w społeczeństwie są na górze nad tymi, którzy są na dole — oraz instytucje społeczne, które służyły elitom do przejmowania tego, co wyprodukował lud.
To nie tylko historia poddaństwa i pańszczyzny, ale także relacji w fabryce i w biurze w XIX w. To historia ludowa, a nie narodowa: autora mniej interesują wojny i powstania, a bardziej to, jak ich sukcesy i klęski zmieniały relacje pomiędzy mieszkańcami naszego kraju, Polakami, Żydami, Ukraińcami i innymi mniejszościami.

„Historia Polski jest ludowa. Jest historią ludowej emancypacji, historią zwiększającego się bardzo powoli – w konwulsji buntów, protestów, rozlewów krwi, zdrad, niespełnionych obietnic – zakresu wolności” – mówi prof. Adam Leszczyński.

Link do streamingu rozmowy pojawi się w wydarzeniu na Facebooku

Bardzo prosimy o nadsyłanie pytań, które zadamy naszemu gościowi.

KIEDY?: 18 grudnia 2020, 18:00

Skip to content