Czytać? Tak! Ale jak?
  • W MAL

Zapraszamy na warsztaty z pięknego czytania na głos dla wolontariuszy z organizacji i instytucji opiekuńczo-leczniczych.

Czytanie na głos wzmacnia więzi, trenuje mózg (czytającego i osoby, dla której czytamy), poprawia krążenie, rozluźnia ciało. Wolontariusze często czytają swoim podopiecznym – dzieciom na oddziałach szpitalnych, osobom chorym czy starszym, które mają już problemy ze wzrokiem.

Głośne czytanie ma pozytywny wpływ na obie strony: służy pogłębieniu relacji – o przeczytanej historii możemy od razu porozmawiać. Czytanie drugiej osobie daje poczucie, że otaczamy ją opieką, troszczymy się o jej samopoczucie, zwracamy na nią uwagę, dajemy poczucie komfortu. Słuchacz może odpocząć i poddać się kojącemu głosowi. Czytanie osobie chorej przyspiesza jej rekonwalescencję i zachęca do podjęcia aktywności.
Czyli wiadomo: Czytać? TAK! Ale jak?

Aby zachęcić wolontariuszy do czytania swoim podopiecznym, ale też pokazać jak kreatywnie podejść do lektury, zapraszamy na warsztaty z Jadwigą Dybysławską.

Porozmawiamy o tym jak czytać, aby nas słuchano? Jak poradzić sobie z tremą? Jak czytać ze zrozumieniem? Zapraszamy wolontariuszy, którzy mają pod opieką zarówno starszych jak i młodych – poznamy techniki, które będą przydatne wszystkim.
Jadwiga Dybysławska od wielu lat pełni funkcję dyrektora w przedszkolach – jest nauczycielem dyplomowanym, pedagogiem ze specjalnością pedagogika przedszkolna, absolwentką Studium C. Orffa przy Akademii Muzycznej w Warszawie. Przedszkole Uniwersytetu Warszawskiego, w którym była dyrektorem, jako pierwsze w Polsce otrzymało znak jakości Zielony Certyfikat I st. dla przedszkola przyjaznego środowisku oraz Zielony Certyfikat II st. dla placówki jako ośrodka rozwoju zrównoważonego.
Współtworzyła Program edukacji ekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, podręcznik dla nauczycieli „Ścieżką przez wieś – O czym śpiewają skowronki?”. W latach 2005-2007 była współautorką pisemka dla dzieci „Miś” i magazynu dla rodziców „Mam dziecko”.
Zdarza jej się pisać rymowanki, rysować, malować, robić kukiełki i pisać scenariusze przedstawień dla dzieci. Bardzo lubi jeździć na rowerze i podróżować – to oczywiście wszystko wtedy, kiedy nie pracuję, ale podobno jeżeli znajdzie się pracę, która jest pasją, to tak jakby człowiek nigdy nie pracował, więc pani Jadwiga chyba nigdy …

Formularz zgłoszeniowy: https://wspierajdobrze.typeform.com/to/PwX3sK

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorką programu: Katarzyna Sztarbała katarzyna.sztarbala@camnowolipie.pl, tel. +48 22 838-34-96 wew. 44.

KIEDY?: 28 listopada 2019., 17.00 – 18.30 
GDZIE?: CAM Nowolipie, ul. Nowolipie 25 B

***
Wydarzenie realizowane jest w ramach programu dla wolontariuszy placówek i organizacji opiekuńczo-leczniczych „WSPIERAJ DOBRZE”. Program realizowany jest w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej i jest częścią miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.

Więcej informacji: www.ochotnicy.waw.pl

Skip to content