Cześć Bohaterom Powstania! – apel i transmisje wideo

Apel do mieszkańców Warszawy i naszych gości o uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego podpisał prezydent Rafał Trzaskowski wraz z powstańcami. W tym roku obchody będą miały wyjątkowy charakter z uwagi na pandemię. Mimo to odbędą się wszystkie doroczne wydarzenia, a także dwa specjalne.

Apel ma związek ze zbliżającą się 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Wraz z prezydentem Warszawy podpisali go prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz.

Z powodu pandemii koronawirusa Warszawa i inni współorganizatorzy są w tym roku zmuszeni ograniczyć zarówno samą skalę, jak i liczbę uczestników obchodów.

– Robimy wszystko, żeby przestrzegać obostrzeń. Ale przede wszystkich zależy nam na zdrowiu naszych powstańców. Dziękujemy organizacjom powstańczym za zrozumienie, że tegoroczne obchody będą trochę inaczej wyglądały – powiedział Rafał Trzaskowski.

– Zachęcam wszystkich do śledzenia ich w środkach masowego przekazu i internecie: wszystkie uroczystości będziemy relacjonować – zapowiedział prezydent Warszawy.

Przyłączył się do niego dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Zgłaszam mały apel, by spróbować uczcić te obchody, zachowując dystans społeczny i pierwszeństwo udziału w uroczystościach dla powstańców. Do tych, którzy chcą przyjść na obchody, a nie są powstańcami, zwracamy się z prośbą, by uczestniczyli w nich online, jak mówił pan prezydent. Skorzystali z programu, który jest umieszczony na stronach miasta i Muzeum Powstania Warszawskiego – zachęcał Jan Ołdakowski.

Program obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstańcy: Wolność to najważniejsza wartość

– Dziękujemy władzom miasta i warszawiakom, że pamiętacie i o Powstaniu, i o tych, którzy jeszcze żyją. Wśród młodszych pokoleń budzą się wątpliwości, czy powstanie było koniczne. Powstanie na linii frontu między dwoma mocarstwami, z których żadne nie jest sojusznikiem, mogło być bez szans. Ale walczyliśmy o to, by wolne miasto oddać w ręce Rosjan. A świat żeby wiedział, że to nie oznacza wolności – mówił Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

– Jesteśmy wdzięczni za wkład pracy, który dajecie, by przypomnieć i uczcić tych, którzy leżą na Cmentarzu Wojskowym i innych cmentarzach. Oni zasługują na tę pamięć. Poszli walczyć o wolność bez żadnego własnego interesu. Myśmy uważali, że nie ma większej wartości niż wolność i niepodległość – mówił z kolei Jerzy  Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Dwa specjalne wydarzenia podczas obchodów

Prezydent Warszawy poinformował o głównych wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy. Jak co roku m.in. oddamy hołd bohaterom w godzinę „W”, złożymy kwiaty pod pomnikami i w miejscach pamięci Powstania, rozpalimy ognisko pamięci na Kopcu Powstania, odbędzie się Marsz Pamięci.

W czasie tegorocznych obchodów będą mieć miejsce dwie wyjątkowe uroczystości. Pierwsza to symboliczne zapoczątkowanie budowy Izby Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli – wkopanie aktu erekcyjnego w korzenia drzewa na terenie Cmentarza. W Izbie udokumentujemy rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy. Budowa Izby to inicjatywa uczestniczki Powstania Wandy Traczyk-Stawskiej i Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców.

Druga uroczystość to odsłonięcie pomnika Stanisława Jankowskiego „Agatona”, bohatera Powstania i budowniczego Warszawy. – Będziemy mieli kolejny pomnik bohatera Powstania, z czego bardzo się cieszę – powiedział Rafał Trzaskowski.

 

W tym roku, mając na uwadze obostrzenia związane z panującą pandemią, jesteśmy zmuszeni zmienić dotychczasową formułę organizacji obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zachęcamy do oglądania transmisji wideo głównych uroczystości 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

30 lipca · czwartek · godz. 11.00

Spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim Uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Link do transmisji: https://youtu.be/DXvW_IoxxLw

31 lipca · piątek · godz. 18.00

Uroczysta msza święta, Katedra Polowa Wojska Polskiego. Link do transmisji: https://youtu.be/EQ5JiQpd5sA


1 sierpnia · sobota · godz. 17.00

Godzina „W”– oddanie hołdu powstańcom. Pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Link do transmisji: https://youtu.be/Gq4uPSCfCUs


2 sierpnia · niedziela · godz. 10.00

Uroczystość odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona”. Zbieg ulic Karowej i Browarnej. Link do transmisji: https://youtu.be/dueDBoqA2f4

Skip to content