Skargi, wnioski i petycje

Dzięki skargom, wnioskom i petycjom możesz wyrazić swoją opinię na temat działania Urzędu m.st. Warszawy, jak również zaproponować istotną dla ciebie zmianę.

Kto może złożyć skargę lub wniosek?
Każda użytkowniczka i użytkownik miasta, niezależnie od wieku.

Ile osób do tego potrzeba?
Wystarczy jedna osoba.

Ile czasu czekasz na odpowiedź?
Jeden miesiąc w przypadku skarg i wniosków, do trzech miesięcy w przypadku petycji.

Co to jest?

Wniosek, skarga i petycja to trzy łatwe narzędzia, dzięki którym możesz wpłynąć na twoje otoczenie. Może je złożyć samodzielnie każdy mieszkaniec lub mieszkanka, zawsze gdy widzi wokół siebie jakieś sprawy, którymi może lub powinno zająć się miasto.

Wśród tych trzech możliwości petycja jest wyjątkowa, ponieważ prawo do składania petycji zapewnia nam wszystkim Konstytucja RP. Jest to pismo, w którym przedstawiona jest propozycja jakiejś zmiany lub prośba o podjęcie działania wnoszona w sprawach dotyczących interesów jakiejś grupy ludzi, np. ciebie i twoich sąsiadów. Jest to forma bardziej oficjalna niż wniosek i rozpatrzenie petycji zajmie więcej czasu.

Co mogę osiągnąć?

Jeśli złożysz skargę, możesz pomóc w rozwiązaniu jakiegoś problemu, ustaleniu jego przyczyny lub usunięciu nieprawidłowości, np. możesz zgłosić miejsce, o które miasto nie dba, nie usuwa śmieci, nie przycina krzewów.

Jeśli złożysz wniosek lub petycję, możesz zmienić swoje otoczenie, np. dostosować godziny jazdy autobusu do potrzeb mieszkanek i mieszkańców, urządzić nowy plac zabaw dla dzieci, posadzić drzewa, wytyczyć przejścia dla pieszych.

Wskazówki

Staraj się pisać możliwie konkretnie i czytelnie. Jasno sformułowany komunikat przybliży cię do celu. Przed złożeniem skargi, wniosku lub petycji sprawdź, jeśli masz taką możliwość, do kogo powinny trafić. Pamiętaj, zawsze podawaj swoje imię i nazwisko oraz kontakt do ciebie.

Więcej informacji na temat skarg i wniosków znajdziesz na stronie um.warszawa.pl, w zakładce Załatw sprawę w urzędzie , a na temat petycji na stronie petycje.um.warszawa.pl

Krok po kroku

Napisz skargę, wniosek lub petycję.

Przygotuj kopie dokumentów, które pomogą w rozpatrzeniu sprawy, np. mapy, zdjęcia.

Złóż gotową skargę, wniosek lub petycję.

Poczekaj na odpowiedź.

Pamiętaj! Anonimy nie są rozpatrywane.

Skip to content