Miejsce Aktywności Lokalnej (MAL)

To różnego rodzaju miejsca, jak domy kultury, biblioteki i klubokawiarnie, które oprócz codziennej działalności zapraszają mieszkanki i mieszkańców do realizacji własnych pomysłów.

Kto może się zgłosić?
Każda użytkowniczka i użytkownik miasta, niezależnie od wieku.

Ile osób potrzeba, żeby zacząć działać?
Wystarczy jedna.

Ile czasu można działać w jednej przestrzeni?
Zależnie od twojej potrzeby oraz regulaminu i kalendarza danego miejsca.

Co to jest?

MAL-e to miejsca, które w miarę swoich możliwości bezpłatnie udostępniają przestrzeń i sprzęt (np. rzutnik, nagłośnienie, wyposażenie kuchenne) oraz dzielą się wiedzą – jak zrealizować własny pomysł. Osoby prywatne lub reprezentujące nieformalną grupę, organizację pozarządową czy podmiot działający na rzecz sąsiedztwa – wszyscy są mile widziani.

MAL-e nie są nowym typem instytucji, to styl pracy i wspólna idea. Do sieci MAL-i mogą dołączać nowe miejsca prowadzone przez:

Co tam zrobię?

W MAL-u możesz bliżej poznać swoich sąsiadów, wspólnie spędzić z nimi czas lub zorganizować różnego rodzaju spotkania. Możliwości jest wiele: możesz zaprosić na sąsiedzką wymianę rzeczy używanych, zorganizować turniej gry w szachy, warsztaty kulinarne i artystyczne, spotkania-relacje z podróży, a nawet potańcówkę. W MAL-u możesz zrealizować prawie każdy pomysł! Pamiętaj jednak, że nie zorganizujesz tu działań komercyjnych (tj. odpłatnych dla uczestników), politycznych i religijnych.

Przykładowe Miejsca Aktywności Lokalnej:

Dom Sąsiedzki

Wyjątkowymi Miejscami Aktywności Lokalnej są Domy Sąsiedzkie – w całości przeznaczone na działania i integrację mieszkanek i mieszkańców.

Głównym zadaniem Domów Sąsiedzkich jest wspieranie pomysłów i działań mieszkanek i mieszkańców. To oni są gospodarzami tych miejsc, a pomocą służą im koordynatorki i koordynatorzy zatrudnieni przez instytucje lub organizacje prowadzące Domy Sąsiedzkie. W Warszawie to urząd opłaca lokal, wynagrodzenie koordynatorek i koordynatorów i koszty niezbędnych materiałów.

Dom Sąsiedzki to nie tylko lokal, ale przede wszystkim grupa ludzi związana z tym miejscem i angażująca się w jego działania. Jako mieszkanka lub mieszkaniec możesz współtworzyć program Domu Sąsiedzkiego, mieć wpływ na jego regulamin, wygląd i wyposażenie.

Przykładowe Domy Sąsiedzkie:

Pełną listę warszawskich MAL-i i Domów Sąsiedzkich znajdziesz na:
inicjatywa.um.warszawa.pl/znajdzmal,
spoldzielniakultury.waw.pl.

Krok po kroku

Odwiedź MAL lub Dom Sąsiedzki, zajrzyj na jego stronę/fanpage.

Skontaktuj się z koordynatorem (osobiście/telefonicznie/ mejlowo), porozmawiaj o pomyśle na swoje działanie i zarezerwuj przestrzeń.

Zaproś sąsiadów i zorganizuj swoje wydarzenie.

Miejsca Aktywności Lokalnej i Domy Sąsiedzkie są miejscami otwartymi na działalność społeczną i kulturalną, pozostając neutralnymi światopoglądowo i ideologicznie.

Skip to content