Kto jest kim w mieście?
- inwestycje, np. remonty dróg i ścieżek rowerowych, budowa basenu, rewitalizacja parku;
- działalność przedszkoli, szkół, ośrodków sportu i rekreacji, domów kultury, ośrodków pomocy społecznej, bibliotek, żłobków;
- utrzymywanie czystości i porządku;
- działalność kulturalna;
- współpraca z organizacjami pozarządowymi;
- ochrona środowiska i zwierząt;
- utrzymanie miejsc pamięci narodowej;
- prowadzenie spisu ludności i rejestru działalności gospodarczej;
- wydawanie dowodów osobistych;
- rejestracja pojazdów i wydawanie prawa jazdy;
- pobieranie podatków i opłat lokalnych;
- zarządzanie lokalami i nieruchomościami położonymi w dzielnicy.
Warszawa podzielona jest na 18 dzielnic. W każdej z nich działa rada dzielnicy, burmistrz oraz zarząd dzielnicy. Rada dzielnicy kontroluje pracę zarządu i decyduje o najważniejszych sprawach dzielnicy. Jeśli mieszkanka lub mieszkaniec mają sprawę, pytanie lub uwagę dotyczącą miasta, mogą skontaktować się z jej członkiniami i członkami – radnymi. Burmistrz razem z zarządem wykonują to, co postanowi rada dzielnicy i odpowiadają za zarządzanie danym terenem oraz pracę urzędu dzielnicy.

Wilanów
Ursynów
Wawer
Wesoła
Mokotów
Włochy
Ursus
Ochota
Rembertów
Praga-Południe
Praga-Północ
Targówek
Białołęka
Bielany
Bemowo
Wola
Żoliborz
Śródmieście
Dzielnice Warszawy
Rada m.st. Warszawy
Najważniejszą instytucją władzy są Rada Miasta Stołecznego Warszawy i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Rada decyduje o najważniejszych sprawach miasta i nadzoruje działania prezydenta. Zasiada w niej 60 radnych wybieranych przez mieszkanki i mieszkańców w wyborach samorządowych. Pracami rady kieruje wybierany spośród jej członkiń i członków przewodnicząca lub przewodniczący, który razem z wiceprzewodniczącymi tworzy prezydium rady.
Do zadań Rady m.st. Warszawy należą m.in.:
- uchwalanie statutu miasta, czyli dokumentu określającego zakres i zasady działania miasta, rady i prezydenta;
- uchwalanie budżetu i rozliczanie prezydenta z jego wykonania, tzn. ocena, czy pieniądze wydano tak, jak to zostało zaplanowane;
- uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i wieloletniego planu inwestycyjnego;
- podejmowanie uchwał w sprawach: herbu, nazw ulic i placów publicznych, budowy pomników oraz nadawanie honorowego obywatelstwa miasta.
Pamiętaj!
Sesje Rady m.st. Warszawy są otwarte dla publiczności i zawsze możesz na taką sesję przyjść. Możesz też oglądać transmisje w internecie. Informacje i harmonogram sesji znajdziesz na: radawarszawy.um.warszawa.pl.
Prezydent m.st. Warszawy
Prezydent m.st. Warszawy wykonuje to, co postanowi Rada m.st. Warszawy, zarówno w sprawach dotyczących gminy, jak i powiatu warszawskiego. Do jego zadań zaliczają się m.in.:
- kierowanie pracą Urzędu m.st. Warszawy;
- zarządzanie instytucjami miejskimi;
- realizowanie budżetu miasta;
- wykonywanie uchwał i postanowień Rady m.st. Warszawy;
- gospodarowanie własnością miasta;
- dbałość o bezpieczeństwo;
- reprezentowanie i promocja miasta.
Część swoich zadań prezydent realizuje za pośrednictwem m.in.:
- zastępców prezydenta;
- sekretarza;
- skarbnika;
- burmistrzów dzielnic;
- szkół, żłobków, przedszkoli, ośrodków sportu i rekreacji, Straży Miejskiej, Urzędu Pracy, Zarządu Transportu Miejskiego, Zarządu Zieleni, Zarządu Oczyszczania Miasta, Zarządu Dróg Miejskich, a także ośrodków pomocy społecznej.
Prezydent określa regulamin pracy Urzędu m.st. Warszawy. Jest w nim zapisane, że podstawowymi komórkami organizacyjnymi urzędu są biura, które decydują o sprawach na terenie całej Warszawy. To np. Biuro Kultury, Biuro Sportu i Rekreacji, Biuro Ochrony Środowiska.

Regulamin i schemat organizacyjny urzędu oraz statut miasta dostępne są na: bip.warszawa.pl.
Podsumowując, Warszawa zarządzana jest z dwóch poziomów – miejskiego i dzielnicowego. O sprawach miasta decyduje Rada m.st. Warszawy oraz Prezydent m.st. Warszawy. Natomiast kwestiami lokalnymi i tymi, które bezpośrednio dotyczą mieszkanek i mieszkańców, zajmują się rady i zarządy dzielnic oraz burmistrzowie.
Pamiętaj, jako mieszkanka lub mieszkaniec masz wpływ na to, kto zarządza miastem. Wszystkie osoby pełnoletnie, uprawnione do głosowania i zameldowane w Warszawie mogą brać udział w wyborach samorządowych, w trakcie których wybierają:
›› radnych m.st. Warszawy;
›› Prezydenta m.st. Warszawy;
›› radnych dzielnicy;
›› radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Burmistrz dzielnicy razem z członkiniami i członkami zarządu dzielnicy wybierani są przez mieszkanki i mieszkańców pośrednio. To znaczy, że wybierają ich radne i radni dzielnicy, którzy uzyskali największą liczbę głosów w wyborach samorządowych. Kadencje rad, zarządów, burmistrzów i prezydenta trwają pięć lat.
Od 2002 roku miasto stołeczne Warszawa jest gminą o statusie miasta na prawach powiatu, która jest podzielona na 18 dzielnic.
Spis treści:





Zakładka „Jak działać w mieście i realizować swoje pomysły” powstała przy współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy na podstawie publikacji „Warszawa po mojemu – Jak działać w mieście i realizować swoje pomysły”.
Oprawę graficzną tej części przygotowała Marianna Wybieralska.