Konsultacje społeczne
BIORĘ UDZIAŁ

Rozmowa, do której urząd zaprasza mieszkanki i mieszkańców, żeby poznać ich opinie i pomysły, to konsultacje społeczne.

Kto może wziąć w nich udział?
Każda osoba mieszkająca w Warszawie, bez względu na miejsce zameldowania.

Ile potrzeba osób?
W konsultacjach może wziąć udział dowolna liczba osób, każda opinia jest tak samo ważna.

Ile czasu to zajmuje?
Od 15 minut do kilku godzin – to zależy od ciebie.

Jak to działa?

Codziennie w mieście podejmowany jest szereg decyzji – gdzie wybudować przedszkole, którą drogę wyremontować najpierw, jakie kwiaty posadzić w parku, jak zagospodarować dany fragment miasta. W wielu sprawach decyzja jest określona przepisami prawa lub ograniczeniami technicznymi. W innych natomiast pozostaje pole do dyskusji. Czy nowy park powinien być dziki, naturalny, czy raczej pełen atrakcji dla mieszkanek i mieszkańców w każdym wieku? Jak zaplanować osiedle, aby żyło się w nim dobrze obecnym i przyszłym mieszkankom i mieszkańcom? W jakim kierunku powinna rozwijać się Warszawa? O te i inne sprawy miasto pyta mieszkanki i mieszkańców w konsultacjach społecznych. Jeśli zobaczysz gdzieś hasło „konsultacje społeczne“, sprawdź, czego dotyczą. Może masz na ten temat swoją opinię?

Jeśli tak, możesz ją wyrazić na kilka różnych sposobów – przyjść do punktu konsultacyjnego, porozmawiać na spotkaniu, wysłać wiadomość.

Co dzięki temu osiągnę?

Bardzo wiele! Twoje zdanie, opinia albo pomysł mogą wpłynąć na decyzję władz miasta. Zyskasz park, w którym z przyjemnością spędzisz czas, sąsiedzkie miejsce na rozwijanie swojej pasji albo pewność, że pod twoim oknem nie powstanie za kilka lat kolejny budynek. Może się też zdarzyć, że twojego pomysłu władze miasta nie wezmą pod uwagę, gdyż jest niemożliwy do realizacji, sprzeczny z innymi (a coś trzeba wybrać!) albo nie mieści się w planach – wtedy dowiesz się dlaczego. Z każdych konsultacji powstaje raport, w którym znajdziesz informacje o wszystkich opiniach oraz o tym, jak wpłynęły na ostateczny projekt.

Wskazówki

Skip to content