Kim są mieszkanka i mieszkaniec?
Użytkowniczka i użytkownik miasta
Jeśli mieszkasz lub spędzasz większość swojego czasu w Warszawie, to znaczy, że jesteś użytkowniczką lub użytkownikiem tego miasta. Możesz m.in. głosować w budżecie partycypacyjnym, uczestniczyć w konsultacjach społecznych i złożyć wniosek w ramach inicjatywy lokalnej, a także zaangażować się w wolontariat. Masz również wiele innych możliwości!
Osoba płacąca podatki w Warszawie
Jeśli mieszkasz i płacisz tutaj podatki, możesz skorzystać z dodatkowych przywilejów, np. tańszych przejazdów komunikacją miejską lub zniżek w miejscach związanych z kulturą, oświatą i sportem. Dzięki temu zapłacisz mniej za zajęcia na pływalni i kurs języka obcego. Jeśli jesteś rodzicem, otrzymasz dodatkowe punkty przy zapisywaniu swojego dziecka do żłobka lub przedszkola.
Osoba ze stałym lub czasowym meldunkiem w Warszawie
Jeśli masz stałe zameldowanie w Warszawie, to oprócz posiadania powyższych możliwości możesz zarejestrować samochód, złożyć wniosek o konsultacje społeczne czy zgłosić projekt uchwały obywatelskiej oraz korzystać z usług Urzędu Pracy m.st. Warszawy. Jeśli masz meldunek czasowy, możesz także – po dopisaniu się do rejestru wyborców – głosować w wyborach samorządowych.
Spis treści:





Zakładka „Jak działać w mieście i realizować swoje pomysły” powstała przy współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy na podstawie publikacji „Warszawa po mojemu – Jak działać w mieście i realizować swoje pomysły”.
Oprawę graficzną tej części przygotowała Marianna Wybieralska.