Budżet obywatelski
ZGŁASZAM PROJEKT

Wiesz, co jest najbardziej potrzebne w twojej okolicy lub w całym mieście? Zgłoś swój pomysł do budżetu obywatelskiego!

Kto może wziąć udział?
Każda osoba – bez względu na wiek i miejsce zameldowania.

Ile potrzeba osób?
Wystarczy jedna.

Ile czasu to zajmie?
Czas, który poświęcisz na przygotowanie pomysłu, zależy od ciebie, ale jeśli twój pomysł wygra, będziesz w kontakcie z urzędem przez około sześć miesięcy.

Co to takiego?

Budżet obywatelski daje mieszkankom i mieszkańcom możliwość decydowania o tym, na co będzie przeznaczona część pieniędzy z budżetu miasta. Każdy może zgłosić pomysł, który zmieni lub usprawni jego okolicę lub całą Warszawę. To także mieszkanki i mieszkańcy głosują i wybierają zwycięskie projekty.

Co mogę zrobić?

Przede wszystkim możesz zgłosić swoją propozycję do budżetu obywatelskiego! Jeśli wiesz, czego brakuje w twojej okolicy, co warto zmienić lub poprawić, opisz swój pomysł i zgłoś go. To może być projekt dotyczący remontu chodnika na twoim osiedlu, posadzenia drzew, budowy placu zabaw lub organizacji zajęć w domu kultury. Działania te mogą dotyczyć wielu kategorii: sportu, edukacji, kultury, dróg i komunikacji, ochrony środowiska, przestrzeni publicznej, a także zieleni.

Zgłoszenie projektu nie jest trudne. Wystarczy opisać go na specjalnym formularzu i zebrać podpisy osób, które, tak jak ty, go popierają. Jeżeli masz pytania albo potrzebujesz pomocy, możesz skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje Urząd m.st. Warszawy, m.in. dyżurów urzędniczek i urzędników lub spotkań, na których mieszkanki i mieszkańcy wspólnie przygotowują projekty.

Wszystkie zgłoszone projekty możesz przejrzeć na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl. Każdy z nich możesz skomentować, a także przesłać swoje uwagi autorowi pomysłu. Projekty sprawdzane są przez pracownice i pracowników urzędu. Te, które są możliwe do realizacji, są następnie poddane pod głosowanie mieszkanek i mieszkańców.

Gdzie znajdę informacje?

Informacje na temat budżetu obywatelskiego znajdziesz na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl, na stronach urzędów dzielnic i na Facebooku: Budżet obywatelski dla Warszawy.

Kontakty do pomocnych pracownic i pracowników urzędu znajdziesz tutaj: twojbudzet.um.warszawa.pl/koordynatorzy.

Krok po kroku

Wejdź na stronę
app.twojbudzet.
um.warszawa.pl

lub weź formularz z urzędu
dzielnicy.

Opisz, na czym polega twój
pomysł i uzasadnij potrzebę
jego realizacji.

Przygotuj listę poparcia –
zbierz podpisy od osób, które popierają realizację twojego pomysłu.

Wpisz swoje dane osobowe.

Zgłoś pomysł i go wypromuj!

Pamiętaj, możesz zgłosić
dowolną liczbę pomysłów,
ale jest to możliwe tylko
w określonym terminie
w ciągu roku.

Skip to content