Bądź częścią Towarzystwa Sąsiedzkiego!

Siedząc obok

Każdy z nas jest wyjątkową osobą, ze swoimi doświadczeniami, przyzwyczajeniami, oczekiwaniami, każdy ma swoje życie i długą listę swoich spraw. Jednocześnie jednak jesteśmy częścią różnych grup, w których funkcjonujemy – rodziny, pracy, szkoły, klasy, różnych kręgów znajomych, czy… sąsiadów. 
 
Sąsiadów – czyli tych ludzi, obok których przyszło nam żyć. Nie musi nas z nimi wiele łączyć, ale łączy nas miejsce i czas – a to już wcale niemało. Dzielimy wspólną przestrzeń podwórka, klatki, chodzimy tymi samymi korytarzami i uliczkami, wyrzucamy śmieci w tym samym miejscu, robimy zakupy w tych samych okolicznych sklepach i spacerujemy w okolicznych parkach. Wszyscy współtworzymy nasz lokalny mikroświat – czy tego chcemy, czy nie. I jesteśmy za niego współodpowiedzialni. To „współ” jest tu kluczowe – to ono sprawia, że oto przypadkowa grupa ludzi tworzy wspólnotę. 
 
A przynależność do wspólnoty – jak się okazuje – jest obok satysfakcji zawodowej, finansowej, zdrowotnej i relacyjnej bardzo ważnym elementem budującym nasze ogólne poczucie szczęścia i spełnienia w życiu. Jesteśmy istotami społecznymi – i życie wśród ludzi jest dla nas naturalne i zwyczajnie nam potrzebne – i to zarówno wśród tych bliskich nam osób, które sami wybieramy, naszych partnerów, przyjaciół, znajomych, jak i tych „przypadkowych”, których spotykamy na swojej drodze. I w pewnym sensie to właśnie sąsiedzi są nam fizycznie bliscy, gdyż to oni mieszkają blisko i ich obecność, nawet jeśli tylko na poziomie abstrakcyjnego „kogoś”, a nie konkretnych osób daje nam poczucie bezpieczeństwa, że w razie czego „ktoś” usłyszy, zareaguje, przyjdzie z pomocą, że „ktoś” jest w pobliżu. 
 
Słowo „sąsiad” oznacza tyle co: ten, który siedzi obok – i do tego właśnie zachęcamy jako Towarzystwo Sąsiedzkie. Żeby po prostu „siadać” obok siebie, z życzliwością i otwartością, żeby zauważać te osoby, z którymi dzielimy naszą życiową przestrzeń i które żyją obok nas. To nie musi być wielkie, nie musimy czekać na wypadek, awarię prądu czy wody, żeby podejść bliżej – sąsiedztwo jest przecież o byciu zwyczajnym, normalnym, codziennym.
 
 
Zachęcamy do tworzenia wspólnych działań, wymyślania sąsiedzkich inicjatyw. Towarzystwo Sąsiedzkie jako projekt finansowany ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy udziela wsparcia finansowego i merytorycznego przy planowaniu i realizacji takich działań. Sami organizujemy warsztaty i konsultacje, wspierające z jednej strony osoby, które chcą coś zrobić dla integrowania swoich wspólnot sąsiedzkich (Jak pisać wnioski? Skąd brać fundusze? Jak promować? Jak docierać? Co robić? Jak się do tego zabrać?), jak i zajęć dla samych mieszkańców w Miejscach Aktywności Lokalnej, domach sąsiedzkich i świetlicach osiedlowych – warsztaty ogrodnicze, o komunikacji, ekologii, zajęcia z radzenia sobie ze
stresem, upcyklingu, prelekcje, wykłady, projekcje filmowe… Jeśli masz pomysł, co jeszcze albo sam(a) chciał(a)byś się czymś podzielić z innymi mieszkańcami – skontaktuj się z nami.
 
Zapraszamy na naszą stronę: https://www.towarzystwosasiedzkie.pl/ po więcej informacji oraz do naszej przestrzeni w Alejach Jerozolimskich 117 (niedaleko Placu Zawiszy).
Ku inspiracji i zachęcie polecam krótki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=-lpgJhaIQWs
Poniżej nasz październikowy plan! Zapraszamy serdecznie! 
 
 
Wystawiamy nasz stolik w Towarzystwie i czekamy na Was.
Piszcie, dzwońcie, odwiedzajcie nas! 
 
Fot. Maciej Ratuszny 
Tekst: Agnieszka Muzyka Pędzich
Skip to content