Magdalena Kęska

Animatorka Włoch

Dzielnica: Włochy

Kontakt: m.keska@warszawalokalnie.waw.pl

 

Od ponad 10 lat działam społecznie na rzecz dzielnicy Włochy (na terenie Starych i Nowych Włoch) w ramach Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy. Główne obszary moich zainteresowań to ład przestrzenny, rewitalizacja, promocja idei Miasta Ogrodu Włochy, aktywizacja i integracja lokalnej społeczności, a także organizacja wydarzeń społeczno-kulturalnych na terenie Włoch (np. Festiwal Otwarte Ogrody, Piknik Aktywnych Mieszkańców Włoch, cykl spotkań „Jak ocalić Miasto Ogród Włochy”).

 

O Włochach

Włochy choć mało znane większości warszawiaków, są naprawdę pięknym miejscem do życia. Stare i Nowe Włochy to część dzielnicy rozwijana w latach ’20 XX w. na bazie idei miasta ogrodu. Pełno tu przedwojennych domów i kamienic, starych drzew i ogrodów, klimatycznych uliczek. Dominuje niska zabudowa pośród zieleni. Wiosną i latem okolica wypełnia się zapachem bzu i jaśminu, a pośród małych uliczek kwitną kwiaty i drzewa owocowe. Tu można się wyciszyć spacerując w zabytkowym Parku Kombatantów lub siedząc nad jednym z malowniczych stawów Cietrzewia lub Koziorożca.

 

Ulubione miejsce w dzielnicy

Moim ulubionym miejscem we Włochach jest XIX-wieczny Park Kombatantów. W jego sercu znajduje się otoczony stuletnimi drzewami zabytkowy Pałacyk Koelichenów. To piękne miejsce na spacer i lepsze poznanie historii Miasta Ogrodu Włochy.