09/05/2017

SPÓŁDZIELNIA KULTURY, czyli moc dzielenia się w Warszawie

Mieszkanki i mieszkańcy często próbując zorganizować lokalne wydarzenie, napotykają na wiele trudności natury technicznej. Brak sprzętu, odpowiedniej sali lub funduszy na zaproszenie artysty, który uświetni spotkanie mogą pokrzyżować plany zaangażowanych inicjatorów. Z odsieczą przybywa jednak Spółdzielnia Kultury – nowa internetowa przestrzeń m.st. Warszawy – tablica ogłoszeń, gdzie instytucje, organizacje, grupy nieformalne i wszyscy chętni, nieodpłatnie dzielą się swoimi zasobami – przestrzenią, sprzętem, produktami kultury. Zasoby udostępniane są na niekomercyjne działania społeczno-kulturalne, otwarte dla mieszkańców Warszawy. Każdy może dodać swój zasób, każdy może skorzystać z bazy Spółdzielni. Już teraz jest tu ponad 80 zasobów różnego typu.

 

Instrumenty muzyczne, nietypowe przebranie wiewiórki, wystawa prac malarskich seniorów, koncert jazzowy z piosenkami Osieckiej i Przybory, sale warsztatowe, widowiskowe a nawet kuchnia, to tylko niektóre z dodanych zasobów. Spółdzielnia powstała z inicjatywy dzielnicowych domów kultury ze wsparciem Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. Z jednej strony to wynik chęci dzielenia się tworzonymi przez siebie produktami kultury z drugiej budowanie międzysektorowej sieci współpracy i otwieranie się na wsparcie lokalnych, oddolnych inicjatyw mieszkańców.

 

Swoimi zasobami dzielą się instytucje, domy sąsiedzkie, siedziby organizacji pozarządowych oraz prywatne lokale, np. klubokawiarnie. Różnorodne zasoby, które znaleźć można w Spółdzielni Kultury mogą pomóc w organizacji oddolnych działań, np. sąsiedzkiego pikniku, potańcówki, hobbistycznych warsztatów, spotkań pasjonatów.

 

“Spółdzielnia skupia instytucje, organizacje, miejsca, które chcą i mogą się dzielić zasobami. Tworzy się w ten sposób sieć współpracy, która może realnie pomóc i na pewno zainspirować do działania. Platforma jest pilotażem – zbieramy opinie i pomysły, po to by skutecznie ją ulepszać, ale już teraz dostajemy sygnały, że zamieszczane ogłoszenia działają, ludzie się zgłaszają” – podkreśla Greta Droździel-Papuga, koordynatorka projektu.

 

Strona www.spoldzielniakultury.waw.pl jest bardzo prosta i funkcjonalna. W każdej chwili można dodać informacje, o tym czym chcemy się podzielić. Zasobów szukamy korzystając z filtra jakim jest mapa dzielnic (szukamy tam, gdzie mamy blisko) lub filtra kategorii (szukamy konkretnych zasobów: przestrzeni, sprzętu, koncertu/spektaklu, wystawy, umiejętności, lub czegoś z szerokiej kategorii inne zasoby).

 

Spółdzielni towarzyszyć będzie w 2017 roku również cykl 4 śniadań “W dobrym towarzystwie” z osobami, które promują i upowszechniają ideę dzielenia się w swojej codziennej pracy. Pierwsze śniadanie, na którym spotkało się 25 przedstawicieli instytucji, organizacji, MALi ale też przedstawicieli wolnych zawodów i  zainteresowanych ideą dzielenia się, odbyło się 30 marca, a jego gościem była Maria Dąbrowska Majewska – współzałożycielka praskiej biblioteki sąsiedzkiej, czytelni na Bazarze Różyckiego, inicjatorka kampanii społecznej “Książki w pudle”.

 

Informacji o projekcie udziela koordynatorka: Greta Droździel-Papuga, greta@dorozkarnia.pl, tel. 600 259 419.

 

Projekt realizowany jest przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej oraz Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.

SPÓŁDZIELNIA KULTURY, czyli moc dzielenia się w Warszawie
Pozostałe aktualności
  • 30/10/2018 - 15/12/2018

    Podwórkowa Gwiazdka 2018 – zgłoś sąsiedztwo!

  • 10/12/2018

    Społecznościowe tworzenie miasta. Otwarte seminarium