08/11/2016 - 15/11/2016

Opiekować się czy współpracować ?

3 listopada 2016, w nieformalnej atmosferze i kameralnej przestrzeni, odbyła się kawiarenka „MIĘDZY OPIEKĄ A PARTNERSTWEM”. Zastanawialiśmy się jak mądrze wspierać, żeby rozwijać inicjatywę sąsiedzką i obywatelską.

Debatowaliśmy wokół  takich zagadnień jak:  jak znaleźć równowagę pomiędzy opieką i partnerstwem ze strony zarówno instytucji jak i mieszkańców?, co wskazuje że jest to bardziej opieka, a co, że relacja partnerska?; co pomaga budować zaangażowanie mieszkańców?, jakie funkcje mogą pełnić MALe oraz kto ma decydować o tym co się dzieje w MALu?.  Każdy miał przestrzeń do podzielenia się swoimi przemyśleniami i wątpliwościami.

W kawiarence wziął udział także burmistrz Dzielnicy Bemowa – Michał Grodzki, który wspólnie z uczestnikami omówił rolę Miejsc  Aktywności Lokalnej (MAL) i perspektywę funkcjonowania takiej placówki na Bemowie.  Uczestnicy i uczestniczki zgodnie stwierdzili podczas kawiarenki, że ważny  jest dla nich szacunek i akceptacja dla autonomii i pomysłów mieszkańców, wzajemne zrozumienie i uzgadnianie, wspieranie aktywności mieszkańców różnorodnymi zasobami w tym finansowymi, materialnymi, informacyjnymi; pomoc w poruszaniu się w systemie samorządowym,  administracyjnym.  A także fakt, że zarówno strona instytucjonalna i jak i obywatelska nie ma poczucia wykorzystania, a ma poczucie współpracy.

Kawiarenka została zorganizowana przez Stowarzyszenie BORIS i partnerów z Bemowa, w Urzędzie Dzielnicy Bemowo, w ramach „Warszawa Lokalnie”.

Opiekować się czy współpracować ?
Pozostałe aktualności